Triumph TF 450-X
Triumph TF 450-X 2026
Triumph TF 450-X 2026 on täysiverinen motocross-pyörä, joka on rakennettu puhtaasti kilpailukäyttöön. Sen 450-kuutioinen nelitahtimoottori tarjoaa luokkansa huipputason tehon ja voimakkaan väännön, yhdistäen räjähtävän suorituskyvyn tarkkaan hallittavuuteen.
Kevyt, noin 108 kg runko tekee pyörästä poikkeuksellisen ketterän ja tasapainoisen, mikä näkyy varmana ajotuntumana niin nopeilla radoilla kuin teknisissä osuuksissa.
Varustelu on suoraan kisatasolta: Brembo-jarrut, KYB-jousitus sekä kehittynyt elektroniikka, kuten launch control, traction control ja quickshifter, tukevat suorituskykyä jokaisessa tilanteessa.
TF 450-X on suunniteltu kuljettajalle, joka haluaa maksimaalista tehoa, tarkkuutta ja kilpailutason suorituskykyä suoraan tehtaalta.
Tarjouspyyntö
Varaa koeajo
"*" näyttää pakolliset kentät
Tekniset tiedot
MOOTTORI
| Moottorin tyyppi | Nestejäädytteinen nelitahtinen yksisylinterinen |
|---|---|
| Sylinteritilavuus | 449.5 cc |
| Sylinterin halkaisija x iskun pituus | 95 x 63,4 mm |
| Puristussuhde | 13.1:1 |
| Polttoainejärjestelmä | Dellorto Throttle Body |
| Sytytysjärjestelmä | Athena EMS |
| Käynnistysjärjestelmä | Sähkö |
VOIMANSIIRTO
| Vaihteisto | 5-vaihdetta |
|---|---|
| Toisioveto | Ketju |
| Ensiövedon välitys | 13/49 |
| Kytkin | Märkä monilevy, manuaalinen |
JARRUT & JOUSITUS
| Jarrut, etu | Brembon kaksimäntäinen 24mm jarrusatula , 260mm levy |
|---|---|
| Jarrut, taka | Brembon yksimäntäinen 26mm jarrusatula, 220mm levy |
| Jousitus, etu | KYB 48mm käännetty teleskooppihaarukka säädettävällä puristus- ja paluuvaimennuksen säädöllä, 310mm alue |
| Jousitus, taka | KYB Coil, puristusvaimennuksen 2-alueisella (hidas/nopea) säädöllä sekä paluuvaimennuksen ja esijännityksen säädöllä, 305mm alue |
RUNKO & MITAT
| Rungon tyyppi | Alumiini, spine |
|---|---|
| Takahaarukka | Alumiini |
| Etuvanne | 21" x 1.6" |
| Takavanne | 19" x 2.15" |
| Rengas, etu | 80/100 - 21 |
| Rengas, taka | 100/90 - 19 |
| Akseliväli | 1492 mm |
| Korkeus | 1270 mm |
| Istuinkorkeus | 960 mm |
| Ohjaustangon leveys | 836 mm |
| Rake | 27.4 º |
| Polttoainesäiliön tilavuus | 7 L |
| Märkäpaino | 108,6 kg |