Triumph TF 450-E
Triumph TF 450-E 2026
Triumph TF 450-E 2026 on kilpailuvalmis enduropyörä, joka on suunniteltu vaativiin olosuhteisiin ja kovaan ajoon. Sen 450-kuutioinen nelitahtimoottori tarjoaa vahvan ja tasaisen tehontuoton, joka toimii tehokkaasti niin teknisessä maastossa kuin nopeilla siirtymillä.
Kevyt alumiinirunko ja enduroon viritetty, täysin säädettävä KYB-jousitus takaavat erinomaisen pidon, hallittavuuden ja ajovarmuuden vaihtelevissa maastoissa. Pyörä tuntuu tasapainoiselta ja ennakoitavalta myös haastavissa olosuhteissa.
Varustelu on suoraan kisatasolta: Brembo-jarrut, quickshifter, traction control, launch control sekä ajotilat tuovat lisää hallintaa ja suorituskykyä tilanteessa kuin tilanteessa.
TF 450-E on suunniteltu kuljettajalle, joka haluaa maksimaalista suorituskykyä, kestävyyttä ja kilpailutason ajettavuutta – ilman kompromisseja.
Tarjouspyyntö
Varaa koeajo
"*" näyttää pakolliset kentät
Tekniset tiedot
MOOTTORI
| Moottorin tyyppi | Nestejäädytteinen nelitahtinen yksisylinterinen |
|---|---|
| Sylinteritilavuus | 449.5 cc |
| Sylinterin halkaisija x iskun pituus | 95 x 63,4 mm |
| Puristussuhde | 12.8 |
| Käynnistysjärjestelmä | Sähkö |
VOIMANSIIRTO
| Vaihteisto | 6-vaihdetta |
|---|---|
| Toisioveto | Ketju |
| Ensiövedon välitys | 13/51 |
| Kytkin | Märkä monilevy, manuaalinen |
JARRUT & JOUSITUS
| Jarrut, etu | Brembon kaksimäntäinen 24mm jarrusatula , 260mm levy |
|---|---|
| Jarrut, taka | Brembon yksimäntäinen 26mm jarrusatula, 220mm levy |
| Jousitus, etu | KYB 48mm käännetty teleskooppihaarukka säädettävällä puristus- ja paluuvaimennuksen säädöllä, 300mm alue |
| Jousitus, taka | KYB Coil, puristusvaimennuksen 2-alueisella (hidas/nopea) säädöllä sekä paluuvaimennuksen ja esijännityksen säädöllä, 313mm alue |
RUNKO & MITAT
| Rungon tyyppi | Alumiini, spine |
|---|---|
| Takahaarukka | Alumiini |
| Etuvanne | 21" x 1.6" |
| Takavanne | 18" x 2.15" |
| Rengas, etu | 90/90 - 21 |
| Rengas, taka | 140/80 - 18 |
| Akseliväli | 1497 mm |
| Korkeus | 1264 mm |
| Istuinkorkeus | 955 mm |
| Ohjaustangon leveys | 836 mm |
| Rake | 26.8 º |
| Polttoainesäiliön tilavuus | 8,3 L |
| Märkäpaino | 116,7 kg |