Triumph TF 250-X
Triumph TF 250-X 2026
Triumph TF 250-X 2026 on kilpailuvalmis motocross-pyörä, joka yhdistää keveyden, räjähtävän suorituskyvyn ja huipputarkan ajettavuuden. Sen 250-kuutioinen nelitahtimoottori tarjoaa vahvan ja lineaarisen tehontuoton, joka on helposti hallittavissa koko kierrosalueella.
Kevyt alumiinirunko ja täysin säädettävä KYB-jousitus takaavat erinomaisen tasapainon, pidon ja ajotuntuman niin nopeilla radoilla kuin teknisissä osuuksissa. Päivitetty moottorinohjaus ja hienosäädetty alusta tekevät vuoden 2026 mallista entistäkin tarkemman ja kilpailukykyisemmän.
Varustelu on suoraan kisatasolta: Brembo-jarrut, quickshifter, traction control, launch control sekä ajotilat tukevat suorituskykyä kaikissa tilanteissa.
TF 250-X 2026 on suunniteltu kuljettajalle, joka haluaa kevyen, tarkan ja kilpailukykyisen motocross-pyörän – valmiina radalle ilman kompromisseja.
Tarjouspyyntö
Varaa koeajo
"*" näyttää pakolliset kentät
Tekniset tiedot
MOOTTORI
| Moottorin tyyppi | Nestejäädytteinen nelitahtinen yksisylinterinen |
|---|---|
| Sylinteritilavuus | 249.95 cc |
| Sylinterin halkaisija x iskun pituus | 78 x 52.3 mm |
| Puristussuhde | 14.4 |
| Polttoainejärjestelmä | Dellorto Throttle Body |
| Sytytysjärjestelmä | Athena EMS |
| Käynnistysjärjestelmä | Sähkö |
VOIMANSIIRTO
| Vaihteisto | 5-vaihdetta |
|---|---|
| Toisioveto | Ketju |
| Ensiövedon välitys | 13/48 |
| Kytkin | Märkä monilevy, manuaalinen |
JARRUT & JOUSITUS
| Jarrut, etu | Brembon kaksimäntäinen 24mm jarrusatula , 260mm levy |
|---|---|
| Jarrut, taka | Brembon yksimäntäinen 26mm jarrusatula, 220mm levy |
| Jousitus, etu | KYB 48mm käännetty teleskooppihaarukka säädettävällä puristus- ja paluuvaimennuksen säädöllä, 300mm alue |
| Jousitus, taka | KYB Coil, puristusvaimennuksen 2-alueisella (hidas/nopea) säädöllä sekä paluuvaimennuksen ja esijännityksen säädöllä, 313mm alue |
RUNKO & MITAT
| Rungon tyyppi | Alumiini, spine |
|---|---|
| Takahaarukka | Alumiini |
| Etuvanne | 21" x 1.6" |
| Takavanne | 19" x 1.85" |
| Rengas, etu | 80/100 - 21 |
| Rengas, taka | 100/90 - 18 |
| Akseliväli | 1492 mm |
| Korkeus (ilman peilejä) | 1270 mm |
| Istuinkorkeus | 960 mm |
| Ohjaustangon leveys | 836 mm |
| Rake | 27.4 º |
| Polttoainesäiliön tilavuus | 7 L |
| Märkäpaino | 104 kg |