2026
Triumph TF 250-E
Tyyppi
Adventure / All-Road
Kuutiotilavuus
249 ccm
12 695 €
+ toimituskulut 600 €.
Ajoneuvon hinta vakiovarustein, sisältäen mahdollisen autoveron.
Triumph TF 250-E 2026
Triumph TF 250-E 2026 on moderni enduropyörä, joka yhdistää keveyden, hallittavan tehon ja huipputason komponentit. Sen 250-kuutioinen nelitahtimoottori tarjoaa tasaisen ja helposti hyödynnettävän suorituskyvyn, joka toimii erinomaisesti niin teknisessä maastossa kuin nopeilla osuuksilla.
Kevyt runko ja laadukas, täysin säädettävä jousitus takaavat tarkan ajotuntuman ja varman hallinnan kaikissa olosuhteissa. Varusteluun kuuluvat mm. Brembo-jarrut, quickshifter sekä ajotilat, jotka tukevat ajamista tilanteessa kuin tilanteessa.
TF 250-E on suunniteltu kuljettajalle, joka arvostaa ketteryyttä, suorituskykyä ja ajamisen helppoutta ilman kompromisseja.
Tarjouspyyntö
Varaa koeajo
"*" näyttää pakolliset kentät
Tekniset tiedot
MOOTTORI
| Moottorin tyyppi | Nestejäädytteinen nelitahtinen yksisylinterinen |
|---|---|
| Sylinteritilavuus | 249.95 cc |
| Sylinterin halkaisija x iskun pituus | 78 x 52.3 mm |
| Puristussuhde | 14.4 |
| Venttiilijärjestelmä | DOHC, 4-venttiiliä |
| Polttoainejärjestelmä | Dellorto Throttle Body |
| Sytytysjärjestelmä | Athena EMS |
| Käynnistysjärjestelmä | Sähkö |
VOIMANSIIRTO
| Vaihteisto | 6-vaihdetta |
|---|---|
| Toisioveto | Ketju |
| Ensiövedon välitys | 13/51 |
| Kytkin | Märkä monilevy, manuaalinen |
JARRUT & JOUSITUS
| Jarrut, etu | Brembon kaksimäntäinen 24mm jarrusatula , 260mm levy |
|---|---|
| Jarrut, taka | Brembon yksimäntäinen 26mm jarrusatula, 220mm levy |
| Jousitus, etu | KYB 48mm käännetty teleskooppihaarukka säädettävällä puristus- ja paluuvaimennuksen säädöllä, 300mm alue |
| Jousitus, taka | KYB Coil, puristusvaimennuksen 2-alueisella (hidas/nopea) säädöllä sekä paluuvaimennuksen ja esijännityksen säädöllä, 313mm alue |
RUNKO & MITAT
| Rungon tyyppi | Alumiini, spine |
|---|---|
| Takahaarukka | Alumiini |
| Etuvanne | 21" x 1.6" |
| Takavanne | 18" x 2.15" |
| Rengas, etu | 90/90 - 21 |
| Rengas, taka | 140/80 - 18 |
| Akseliväli | 1488 mm |
| Korkeus (ilman peilejä) | 1264 mm |
| Istuinkorkeus | 955 mm |
| Ohjaustangon leveys | 836 mm |
| Rake | 26.8 º |
| Polttoainesäiliön tilavuus | 8,3 L |
| Märkäpaino | 114,2 kg |